1. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.
Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.
W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.
Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.
W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.
W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
2. Decyzją księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski odwołane zostają msze święte, nabożeństwa oraz procesje sprawowane na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w ten dzień odbywać się będą wyłącznie w kościele – w naszym według porządku niedzielnego o 8:00, 10:00, 11:00 (kaplica brata Alberta), 12:00 i 19:00.
3. Przez Stolicę Apostolską został opublikowany dokument rozszerzający możliwość uzyskania odpustu:
a.- Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.
b. – Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze wzglądu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
4. Różaniec do soboty włącznie o godz. 18:30, dla dzieci we wtorek i czwartek o godz. 16:30.
5. Różaniec z racji oktawy modlitewnej za zmarłych wraz z wymieniankami rozpoczniemy 2 listopada o godz. 18:30. Wymienianki prosimy składać w Biurze Parafialnym.
6. Lektorzy dorośli proszeni są o zapisywanie się w zakrystii do czytania słowa Bożego na poszczególne niedziele.
7. W dzisiejszym Przewodniku Katolickim możemy przeczytać: O potrzebie odnowy edukacji. Między rozsądkiem a cmentarzem. Czym przyciągał ks. Piotr Pawlukiewicz? Jak to jest z tymi singlami w naszej kulturze? Kard. Wyszyński po wyjściu z odosobnienia w Komańczy…Przestrzegajmy higieny. Zapraszamy do nabywania tygodnika.
8. Wczoraj odbył się w Gnieźnie pogrzeb śp. Bpa Bogdana Wojtusia, biskupa pomocniczego naszej diecezji i byłego profesora oraz rektora naszego Seminarium. Wiele razy w naszej parafii udzielał młodzieży sakramentu bierzmowania, przeprowadzał wizytacje, uczestniczył w wielu uroczystościach religijnych, patriotycznych. Wspominamy go z wdzięcznością