1. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem władz państwowych i kościelnych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Dlatego w pogrzebach winna uczestniczyć tylko najbliższa rodzina. Dotyczy to również zgromadzeń w miejscach otwartych, a takim jest cmentarz. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności w Eucharystii mogą uczestniczyć osoby związane z intencją mszy świętej – dotyczy środy włącznie.
2. Nie będzie odwiedzin chorych. Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne do biura w celu odwiedzin tylko w przypadku zagrożenia życia.
3. W Wielki Czwartek msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 bez udziału wiernych. Spowiedź w tym dniu w godzinach od 7:00 – 9:00 rano, oraz od 16:30 do 17:30 z zachowaniem obowiązujących przepisów. Wejście do kościoła podjazdem.
4. W Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00 bez udziału wiernych. Droga Krzyżowa nie odbędzie się. Spowiedź w tym dniu w godzinach od 7:00 – 9:00 rano, oraz od 16:30 do 17:30 z zachowaniem obowiązujących przepisów. Wejście do kościoła podjazdem.
5. W Wielką Sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele od godz. 9:00 do 16:00 – z zachowaniem obowiązujących przepisów. Z racji panujących warunków nie będzie porannego poświęcenia wody i możliwości zabierania jej do domu. Uczynimy to w wyznaczonym terminie, który podamy później.
Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20:00 bez udziału ludu. Po zakończeniu liturgii, zgodnie z zarządzeniem ks. Prymasa, ksiądz wyjdzie przed drzwi kościoła, aby Najświętszym Sakramentem pobłogosławić miasto i jego mieszkańców. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów – modlitwę błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym odmawia ojciec lub inna wyznaczona osoba. Można skorzystać z tekstu modlitwy umieszczonej na końcu ogłoszeń.
6. W niedziele Wielkanocną msze święte o godz. 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 16:00 (w kaplicy brata Alberta) i 19:00 – udział i przebieg zgodnie z obowiązującymi przepisami.
7. W Poniedziałek Wielkanocny porządek mszy świętych jak w niedziele.
8. Zachęcamy do łączenia się duchowo i uczestnictwa we mszach świętych w transmisjach radiowych, internetowych i telewizyjnych.
9. Z racji zawieszenia druku Przewodnika Katolickiego nie ma go w sprzedaży. Zachęcamy do czytania wydania cyfrowego.
10. W minionym tygodniu zmarli śp. Tomasz Rakoca, Mariola Żak, Urszula Nowacka. Jego, jak i naszych drogich zmarłych polecajmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu, nasz Panie…
11. Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim naszym parafianom; niech Zmartwychwstały Chrystus przemieni ciemności życia w światło zaufania w obecność Zbawiciela. Wyrażamy nadzieje i pragnienie jak najszybszego spotkania się razem na liturgii w Kościele. Pamiętajmy w modlitwie za wszystkich chorych i dotkniętych skutkami pandemii, o potrzebne siły i bezpieczeństwo dla służby zdrowia i wszystkich pomagających w walce z epidemią.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM
W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,
t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.